Co je krevní plazma a k čemu se využívá?
Naše krev je složena ze 45 % z červených a bílých krvinek, které jsou rozptýleny ve vzácné tekutině – krevní plazmě, která tvoří zbylých 55% lidské krve. Krevní plazma je nenahraditelná, nelze ji získat jiným způsobem nežli dárcovstvím. Pro tisíce těžce nemocných je jediným zdrojem pro výrobu životně důležitých léčiv. Dárcovstvím krevní plazmy doslova pomáháte zachraňovat lidské životy. Krevní plazma – nejobjemnější složka lidské krve, která má jantarově nažloutlou barvu a je tvořena:
z 90 % vodou
z 8 % ji tvoří bílkoviny
z 2 % minerálních látky
Krevní plazma tvoří asi 5 % celkové tělesné hmotnosti, každý z nás ji má v těle 3 – 3,5 litru. Krevní plazma obsahuje kolem 120 různých bílkovin, které nás chrání před infekcemi a zajišťují dobrou srážlivost krve. Zároveň v těle slouží i jako přenositel cukrů, lipidů, hormonů a metabolických produktů. Je tedy pro lidský organismus nepostradatelná. Po darování však tělo nahradí odebranou plazmu již do 48 hodin, takže se není čeho obávat.
K čemu se krevní plazma využívá?
Právě bílkoviny obsažené v krevní plazmě jsou tou nejdůležitější složkou při výrobě potřebných léčiv pro pacienty s projevy krvácení, popáleninami, jaterním selhání, oběhovým šokem nebo při výrobě koncentrátů pro zástavu krvácení, imunoglobulinů a očkovacích látek. Z plazmy se vyrábí například tyto důležité léky:
- Imunoglobuliny – podávají se pacientům s rakovinou a ztrátou imunity
- Albumin – podává se při velkých ztrátách krve a pacientům s popáleninami
- Koagulační faktory – faktory srážlivosti VII a IX jsou životně důležité pro pacienty s poruchou srážlivosti krve – hemofiliky
Léčba jednoho pacienta s hemofilií ročně vyžaduje až 1 200 dárcovských odběrů. Takto nemocní lidé jsou přímo závislí na pomoci druhých.
Nedostatek krevní plazmy
Krevní plazmy je celosvětový nedostatek, aktuální epidemiologická situace tento problém ještě prohlubuje. Darovat krevní plazmu nikdy nebylo důležitější!
Jak se krevní plazma zpracovává?
Každá odebraná plazma je ihned po darování zmrazena a uložena v komorovém mrazícím boxu při teplotě –30 ˚C. Zároveň musí projít virologickým testováním (HIV, hepatitidy syfilis atd.), pokud jsou výsledky negativní, může být plazma odvezena do farmaceutického závodu ke zpracování. Na světě existuje pouze několik málo takovýchto závodů. V závodě se z plazmy uvolňují jednotlivé složky, které se čistí, silně koncentrují a následně přeměňují na potřebná léčiva.